Йорданештська ЗОШ №2

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [12]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Proiect didactic: Serghei Esenin, poezia Cerne mălinul zăpada.

Tipul lecţiei: de receptare a unui text liric

Strategia didactică:

 Metode şi procedee: dialog autentic, demonstraţia didactică, metoda exerciţiului, lectura expresivă, conversaţie euristică, expunere euristică explicativă, descoperirea inductivă prin investigare, problematizare, brainstormingul.

–  Mijloace didactice: portretul poetului, manualul, tablouri despre primăvară.

Obiective de referinţă:

  •   Cultivarea receptivităţii literar – artistice a elevilor;

  •   Întrebuinţarea vocabularului adecvat temei.

SCENARIU DIDACTIC

Organizarea clasei

Captarea atenţiei elevilor

Ghici ghicitoarea:

Ziua se măreşte,

Zăpada se topeşte,

Grădina a înverzit,

Cine a venit? (primăvara)

-dialog autentic

Care sunt lunile de primăvară?

Care este denumirea populară a lunilor de primăvară?

Cum este format cuvântul „primăvară”?

Când are loc ehinocţiul de primăvară?

-demonstraţia didactică

(se demonstrează tablouri despre primăvară)

Anunţarea temei lecţiei şi a obiectivelor operaţionale.

Cunoaşterea textului

Lectura expresivă a textului

DICŢIONAR

Iscoadă – persoană însărcinată să facă, în taină, cercetări sau să obţină informaţii în interesul cuiva, paznic.

Răşină – nume generic dat unor substanţe lipiciose, secretate  mai ales de conofire.

A pâlpâi – a arde cu o flacără tremurătoare.

Dumbravă – pădure tânără şi nu prea deasă.

1.     Vocabular

Folosiţi-vă cunoştinţele!

Metoda exerciţiului

  • Găsiţi sinonime pentru sensul din text al cuvintelor: cerne, zăpada, cârduri, iscoadă, foşneşte, pâlpâie, mereu, împroşc.

  • Alegeţi antonime potrivite pentru sensul din text al cuvintelor: răcoroase, zboară, zori, fuga

  • Formaţi familia lexicală a cuvintelor: câmp, veste, cânt.

  • Explicaţi ortografia cuvintelor:e-n, foşneşte-n,s-o, până-n.

  •  Alcătuiţi două enunţuri în care să fie cuvintele: flori, rouă, tori, primăvară păsări.

Folosiţi-vă cunoştinţele!

Citiţi textul ţinând cont de semnele de punctuaţie.

Care sunt gândurile şi sentimentele eroului liric?

Teste!

Expunere euristică explicativă

  • Registrul tematic al creaţiei lui Serghei Esenin cuprinde teme şi motive universale: satul, natura, viaţa şi moartea, omul cu frământările sale, patria.

  • Poetul crescut la ţară, devine cântăreţul pădurii, al luncilor, mestecenilor sau lacurilor cu sălcii, al nopţilor înstelate cu lună.

  • Universul naturii este cerul înalt şi văzduhul liber, întinderile albastre şi ţinuturile nesfârşite.

  • Însuşi Serghei Esenin mărturise: „Lirica mea e vie, numai datorită marii iubiri faţă de patrie. Simţul patriei – iată principalul în creaţia mea.”

Descoperirea inductivă prin investigare

Ce anotimp este descris în poezie?

Care cuvinte indică acest anotimp?

Folosiţi-vă cunoştinţele!

Completaţi petalele acestei flori cu toate elementele naturii din text.

Care cuvinte indică  timpul?

Cuvintele care indică spaţiul.

Identificaţi imaginile vizuale şi cele auditive.

Ce culori sunt sugerate în poezie?

Ce sentimente vă trezeşte poezia? Argumentaţi-vă răspunsul

Temă pentru acasă:

De recitat expresiv poezia.

Категорія: Мої статті | Додав: school2 (13.05.2013)
Переглядів: 1122 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz